• JAK NA PRÁCI S KOŇMI V HORKU

    Zajímá vás, jak s koněm pracovat během horkých letních dní, aby se nepřehřál? Tady je pár jednoduchých zásad, jak se vyhnout přehřátí koně. A návod jak koně rychle a efektivně zchladit.

    Jak s koněm pracovat? Je možné koně udržet během horka v intenzivním tréninku? Nehrozí koni nebezpečí přehřátí nebo dehydratace? Možná si v horkých letních dnech kladete takové a podobné otázky. Samozřejmě na ně neexistuje jednoznačná odpověď, neboť každý kůň je jiný, je v jiné kondici, také představy jezdců se liší.

    Otužování naopak

    Naprostým základem pro práci nejen v horku je dobrý zdravotní stav. Na zimu a chlad je možné si zvyknout díky otužování, stejně tak je možné přivyknout horku a práci ve vyšších teplotách. Takže, kdo chce během léta jezdit, měl by už na jaře pravidelně pracovat a zvykat si tak na postupně se zvyšující teploty. Ruku v ruce s pravidelnou prací přijde i lepší fyzická kondice, která je pro úspěšné zvládání letních veder také důležitá.

    Objem a intenzitu práce je vždy potřeby přizpůsobit aktuální kondici a zdraví koně. To platí dvojnásob v horkém počasí.

    Práce v horku

    „Horko“ závisí nejen na samotné teplotě, ale i na vlhkosti a proudění vzduchu. Také je rozdíl pracujete-li na přímém poledním slunci nebo jste ukryti pod korunami stromů či ve stínu haly. Navíc stejně jako lidé, každý kůň vnímá horko jinak. I když koně obecně mají raději chladné počasí, jsou samozřejmě tací, kteří práci v horku zvládají s přehledem, ale práce v mrazu je pro ně nepříjemná. Takže letmý pohled na teploměr není plně relevantní. V horku by měla být zapovězena práce koním nemocným, starým, příliš hubeným nebo koním s nadváhou, březím klisnám, koním v rekonvalescenci a koním po očkování.

    Přehřátí může vést k dehydrataci. Test na rychlost plnění kapilár během pár vteřin ukáže, jak se je kůň hydratovaný.

    Přehřátí – jak mu předcházet

    Jak již bylo řečeno, základem je dobrý zdravotní stav a kondice. Ať se vypravíte na závody, na dlouhou vyjížďku, nebo máte v plánu náročný trénink, myslete na to, že horko ubírá koni síly a snižuje jeho výkonnost. Nepožadujte tedy po koni v horkých letních dnech maximální výkony. Tak získáte potřebnou rezervu a budete si jistí, že kůň vše ve zdraví zvládne i v horku.

    Nezapomínejte na psychické vypětí, které představuje další faktor snižující odolnost koně vůči horku. Mezi zátěžové faktory na psychiku lze považovat přepravu, manipulaci cizími lidmi, závody, výstavy nebo neznámé prostředí. Ano, stres sám o sobě ovlivňuje krevní oběh a tím se snižuje schopnost koně se ochlazovat. Nadměrné pocení, které stres často provází, může pro koně znamenat velkou ztrátu tekutin a elektrolytů. To v souvislosti s přehřátím může zapříčinit dehydrataci. Důležitý je dostatečný příjem tekutin před, během zátěže i po jejím skončení. A samozřejmě přidání elektrolytů.

    Přehřátí – jak ho poznat

    Nejsnáze zjistíte přehřátí pomocí změření teploty. Ideální je, když znáte normální tělesnou teplotu svého koně. Tu zjistíte pravidelným měřením v době, kdy je kůň v klidu a není mu horko. Normální tělesná teplota v klidu by měla být do 38 °C, během fyzické aktivity se může zvednout až o dva stupně. Překročí-li tělesná teplota 40 °C, lze předpokládat, že je kůň přehřátý. Přehřátí lze zjistit i bez teploměru.

    K varovným příznakům přehřátí patří v první řadě neochota spolupracovat, neklid, únava, dále otupělost, intenzivní dýchání a červené sliznice. I jen při podezření na přehřátí je potřeba koně co nejrychleji ochladit.

    Sprchování koně je účinnou metodou ochlazení. K ochlazování nepoužívejte vodu ledovou, ideální je voda vlažná. Sprchovat začínejte od  zadních končetin.

    Jak ochladit koně

    Je potřeba ihned ukončit práci, koně je nutné odvést ze sluníčka, dopřát mu stín, vodu a chladit ho, dokud teplota neklesne na teplotu normální, tedy pod 38 °C.

    Přehřátého udýchaného koně je vhodné chladit vlažnou vodou. Vodou z hadice můžete ostříkat nohy, ideální je začít u zadních nohou. U přehřátých koní se doporučuje krk a hlavu chladit jen namočenou houbou. Důležité je vodu ze srsti stáhnout stěrkou na vodu. A celý postup opakovat do ochlazení na normální teplotu.

    Studená nebo ledová voda není u přehřátého koně vhodná. Za jedno by byla pro koně nepříjemná a za druhé by došlo k reflexnímu stažení kapilár v kůži, což by „uzamklo“ horkou krev v hloubce těla. Druhou častou chybou je ponechání přebytečné vody v srsti – ta se rychle ohřeje a ochlazení bude opět výrazně pomalejší.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top